Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Liquidating Partnerships—Deficiency Prior to liquidating their partnership, Unde

ID: 2335212 • Letter: L

Question

Liquidating Partnerships—Deficiency

Prior to liquidating their partnership, Underwood and Morrison had capital accounts of $17,000 and $71,000, respectively. The partnership assets were sold for $36,000. The partnership had no liabilities. Underwood and Morrison share income and losses equally.

Required:

a. Determine the amount of Underwood's deficiency.
$

b. Determine the amount distributed to Morrison, assuming Underwood is unable to satisfy the deficiency.

$

Liquidating Partnerships

Prior to liquidating their partnership, Perkins and Montgomery had capital accounts of $34,000 and $52,000, respectively. Prior to liquidation, the partnership had no cash assets other than what was realized from the sale of assets. These partnership assets were sold for $102,000. The partnership had $3,000 of liabilities. Perkins and Montgomery share income and losses equally.

Determine the amount received by Perkins as a final distribution from liquidation of the partnership.
$

Sharpe has a capital balance of $48,000 after adjusting assets to fair market value. Marler contributes $27,000 to receive a 30% interest in a new partnership with Sharpe.

Determine the amount and recipient of the partner bonus.

Amount of bonus $ Recipient of bonus

Explanation / Answer

1.

a.

Underwood's equity prior to liquidation = 17000

Sale of asset = 36000

Book value of assets = 17000+71000 = 88000

Loss on liquidation = 88000 - 36000 = 52000

Underwood's share of loss = 26000

Therefore deficiency = 26000 - 17000 = 9000

b.

amount distributed to Morrison = 71000 - 26000 - 9000

= 36000

2.

Amount left to distrbuted = 102000 - 3000 = 99000

Liabilities are to be paid off first prior to liquidation.

Profit on liquidation = 99000-34000-52000 = 13000

Profit of each partner = 6500

Amount to be given to Perkins = 34000 + 6500 = 40500

3.

Total Equity = 27000 + 48000 = 75000

Marler's share = 75000 * 30% = 22500

Therefore Bonus = 27000 - 22500 = 4500

Recepient = Sharpe

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote