Liquid benzene reacts according to the balanced equation. If a total of 1635 kJ
ID: 825575 • Letter: L
Question
Liquid benzene reacts according to the balanced equation. If a total of 1635 kJ of heat is generated in the reaction as written, how many moles of CO2 are produced? Express your answer to three significant figures.2C6H6(l) + 15O2(g) ? 12CO2(g) + 6H2O(l)
Enthalpy (kJ) ?H = -3589.00 Molar Mass (g/mol) C6H6 78.114 O2 31.999 CO2 44.001 H2O 18.015 Liquid benzene reacts according to the balanced equation. If a total of 1635 kJ of heat is generated in the reaction as written, how many moles of CO2 are produced? Express your answer to three significant figures.
2C6H6(l) + 15O2(g) ? 12CO2(g) + 6H2O(l)
Enthalpy (kJ) ?H = -3589.00 Molar Mass (g/mol) C6H6 78.114 O2 31.999 CO2 44.001 H2O 18.015
Explanation / Answer
from the equation it is clear that 2moles of C6H6 give 3589 KJ of energy
so no of moles giving 1635KJ of energy = 2*1635/3589 = 0.9111 moles
2 moles of CO2 produces 12 moles of CO2
so 0.9111 moles of C6H6 produces = 12*0.9111/2 = 5.4667 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.