A roller Ouster starts on top of the first hill that is 248 ft high. In moving d
ID: 2307493 • Letter: A
Question
A roller Ouster starts on top of the first hill that is 248 ft high. In moving down hill, 6.0% of the starting potential energy is lost due to friction. What is the velocity coaster at the bottom of this hill? 4. A force of 7.2 N acting on a 1.0-kg object initially at rest moves it through a parallel distance of 2.5 m. a. How much work is done on the object? b. Neglecting friction, what is the speed of the object when it is moved 2.5 m? 5. An 80.0 foot long bridge weighing 600 lbs is stretched between two supports that are 50 feet apart. (See the sketch below.) If two loads of the weights and locations shown in the sketch are placed on the bridge, what are the forces on the two bridge supports at points A and B? The requirements for the elevator at the John Hancock Building in Chicago state that it must travel from the first floor to the eighty-third floor (a height of 850 ft) in 25 seconds. The weight of the empty elevator car is 1,600 lbs, and the maximum weight of its contents (people and equipment) is 2,400 lbs (the total weight is the sum of these weights). What is the smallest electric elevator motor (in horsepower) that will satisfy these requirements?
Explanation / Answer
(3) h= 248ft=75.59m
potential energy=mgh=m*9.8*75.59 joule
6 percent of potential energy is lost due to friction
remaining potential energy=94 percent=m*9.8*75.59*94/100
this is the kinetic energy at the bottom of the hill. because potential energy is zero(because h=0). and energy conservation says total energy remains constant.
(1/2 )mv2 =m*9.8*75.59*94/100
so v2=19.6*75.59*9.4=13926.70
v=118.01m/sec
4(a) work W= FS cos(theta)
F is force S is displacement and theta is zero
W=7.2*2.5*cos0=18 joule
(b) from F=m*a here a is acceleration
a=7.2/1.0=7.2m/sec2
here initial velocity is zero because particle starts from rest.
from equation of motion
v2 =u2+2as
v is final velocity
v2 =0+2*7.2*2.5=36 m/sec
v= 6 m/sec
(5)let the forces on two support A and B are m1g and m2g
(400+500)lbs=600lbs +m1g+m2g
408.23kg=272.16+m1+m2
m1+m2=136.07kg------------------(1)
600lbs=272.16 worked at the center(40 ft from A)
according to rule of sum of moments
m1g*40ft+181.44*20ft=m2g*10ft+226.80*40ft
converting feet to meter
m1g*12.19+181.44*6.1=m2g*3.04+226.80*12.19
m1g*12.19+1106.784=m2g*3.04+2764.69
m1g*12.19-m2g*3.04=1657.91----------(2)
m1*12.19-m2 *3.04 =169.17
putting the value of m1 from eq (1)
(136.07-m2)*12.19-m2*3.04=169.17
1658.69-12.19m2-3.04m2=169.17
1489.52=15.23m2
m2=97.99kg
puttingthis in eq (1)
m1=38.08kg
so force at A and B are
m1g and m2g=373.18N and960.30N
(6) work done is stored in the form of potential energy=mgh
and power =rate of doing work=w/t
m=1600+2400=4000lbs=1814.37kg
h=850ft=259.08m
g=9.8 m/sec2
mgh= 1814.37*259.08*9.8=46.06*105 joule
P= 46.06*105/25=1.84*105 watt=246.65hp
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.