A rod of length 0.850 m long is attached to a pivot at its left end. A force F o
ID: 1628546 • Letter: A
Question
A rod of length 0.850 m long is attached to a pivot at its left end. A force F of 2.30 N is applied to the end of the bar opposite the pivot. The force is applied perpendicular to the bar.
PICTURE: http://www.webassign.net/userimages/jmilton@depaul/torque1.jpg
Calculate the resulting torque due to this force.
_____ N m
I keep getting 0.9775 but it's the wrong answer! I did 0.850/2 to get 0.425. Then I did 0.425(2.3)(sin90) to get 0.9775 but it's not the right answer. I also rounded to 1 and it's incorrect. Someone please help
A rod of length 0.850 m long is attached to a pivot at its left end. A force F of 2.30 N is applied to the end of the bar opposite the pivot. The force is applied perpendicular to the bar.
PICTURE: http://www.webassign.net/userimages/jmilton@depaul/torque1.jpg
Calculate the resulting torque due to this force.
_____ N m
I keep getting 0.9775 but it's the wrong answer! I did 0.850/2 to get 0.425. Then I did 0.425(2.3)(sin90) to get 0.9775 but it's not the right answer. I also rounded to 1 and it's incorrect. Someone please help
Explanation / Answer
According to the question provided we need to find the value of the resultant torque due to the force.
Length = 0.850 m and Force = 2.30 N Theta = 90 deg
T = rFsin theta = 0.850 m * 2.30 N * sin ( 90 ) = 1.955 N-m ===================ANSWER)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.