A rocket with mass 7.00×103 kg is in a circular orbit of radius 7.50×106 m aroun
ID: 1498965 • Letter: A
Question
A rocket with mass 7.00×103 kg is in a circular orbit of radius 7.50×106 m around the earth. The rocket's engines fire for a period of time to increase that radius to 8.80×106 m , with the orbit again circular. Part A: What is the change in the rocket's kinetic energy? Does the kinetic energy increase or decrease? Part B: What is the change in the rocket's gravitational potential energy? Does the potential energy increase or decrease? Part C: How much work is done by the rocket engines in changing the orbital radius?
Explanation / Answer
m = mass of rocket = 7000 kg
M = mass of earth = 5.98 x 1024 kg
ri = initial radius = 7.5 x 106 m
rf = final radius = 8.8 x 106 m
Using conservation of energy
initial PE + KEi = final PE + KEf
- GMm / ri + KEi = - GMm / rf + KEf
- (6.67 x 10-11) (5.98 x 1024) (7000) / (7.5 x 106) + KEi = - (6.67 x 10-11) (5.98 x 1024) (7000) / (8.8 x 106) + KEf
change in KE = - 5.49 x 1010 J
since final KE < initial KE . hence the KE decreases
change in PE = - change in KE = 5.49 x 1010 J
since final PE > initial PE , hence PE increases
c)
work done = change in KE = 5.49 x 1010 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.