A Bungee cord has natural length of 15 m. A 75 kg jumper ties one end to bridge
ID: 2307209 • Letter: A
Question
A Bungee cord has natural length of 15 m. A 75 kg jumper ties one end to bridge and jumps. Person reaches maximum distance from bridge of 35 m before turning around and being shot back Determine elastic constant ,k,go Bungee cord A Bungee cord has natural length of 15 m. A 75 kg jumper ties one end to bridge and jumps. Person reaches maximum distance from bridge of 35 m before turning around and being shot back Determine elastic constant ,k,go Bungee cord Determine elastic constant ,k,go Bungee cordExplanation / Answer
Energy stored in the cord :
U = 0.5*k*x^2
where k = elastic constant
x = (35 - 15) = 20 m
PE lost by the person,
PE = mgh
where h = 35 m
So, By conservation of energy:
PE = U
So, mgh = 0.5*k*x^2
So, 75*9.8*35 = 0.5*k*20^2
So, k = 128.6 N/m <------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.