A Boeing 747 \"Jumbo Jet\" has a length of 62.6 m. The runway on which the plane
ID: 2128547 • Letter: A
Question
A Boeing 747 "Jumbo Jet" has a length of 62.6 m. The runway on which the plane lands intersects another runway. The width of the intersection is 24.8 m. The plane decelerates through the intersection at a rate of 5.76 m/s2 and clears it with a final speed of 46.6 m/s. How much time is needed for the plane to clear the intersection?(Note that the plane enters the intersection when any part of the plane is in the intersection and blocking the other runway. The plane clears the intersection when there is no longer any part of the plane in the intersection blocking the other runway.)Explanation / Answer
s=24.8+62.6 = 87.4 m
a= -5.76
v=46.6
v^2 = u^2 + 2as
u = 56.377 m/s
v = u + at
t = 1.697 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.