A Baseball with the mass of 1500 grams is thrown into the airand reaches the hei
ID: 1761990 • Letter: A
Question
A Baseball with the mass of 1500 grams is thrown into the airand reaches the height of 450 meters. A) Find it's initial velocity of the ball. B) Find the momentum when it hits the ground. C) The kinetic energy before it hits the ground. D) What is the total work? A Baseball with the mass of 1500 grams is thrown into the airand reaches the height of 450 meters. A) Find it's initial velocity of the ball. B) Find the momentum when it hits the ground. C) The kinetic energy before it hits the ground. D) What is the total work?Explanation / Answer
Then initial velocity isv0 = sqrt[2hmaxg] =sqrt[(2)(450m)(9.8m/s^2)] = 94m/sB) Momentum when it hits the ground is p = mv =(1.5kg)(94m/s) = 141kg m/s
C) Kinetic energy before it hits the ground is =(1/2)(1.5kg)(94m/s)2 =6624J
D) Total work done is equal to the loss in kinetic energy = 66247J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.