A Boeing 747 \"Jumbo Jet\" has a length of 65.0 m. The runway on which the plane
ID: 1525718 • Letter: A
Question
A Boeing 747 "Jumbo Jet" has a length of 65.0 m. The runway on which the plane lands intersects another runway. The width of the intersection is 24.2 m. The plane decelerates through the intersection at a rate of 5.55 m/s2 and clears it with a final speed of 44.4 m/s. How much time is needed for the plane to clear the intersection? A Boeing 747 "Jumbo Jet" has a length of 65.0 m. The runway on which the plane lands intersects another runway. The width of the intersection is 24.2 m. The plane decelerates through the intersection at a rate of 5.55 m/s2 and clears it with a final speed of 44.4 m/s. How much time is needed for the plane to clear the intersection?Explanation / Answer
let
d = 24.2 m
a = -5.55 m/s^2
v2 = 44.4 m/s
let v1 is the speed of plane when starts crossing the intersection.
use,
v2^2 - v1^2 = 2*a*d
v1^2 = v2^2 - 2*a*d
v1 = sqrt(44.4^2 - 2*(-5.55)*24.2)
= 47.3 m/s
time taken, t = (v2 - v1)/a
= (44.4 - 47.3)/(-5.55)
= 0.522 s <<<<<<<<---------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.