Two point particles (with charges q_1 = +30 nC and q_2 = -30 nC) are placed on t
ID: 2306635 • Letter: T
Question
Two point particles (with charges q_1 = +30 nC and q_2 = -30 nC) are placed on the x axis 20 cm apart, with the negative particle to the left of the positive particle. A third point particle (with charge q_3 = +20 nC) is placed on the x axis halfway between the first two particles. What is the force (magnitude and direction) on the third particle? Two point particles (with charges q_1 = +120 nC and q_2 = +30 nC) are placed on the x axis 20 cm apart, with the latter to the left of the first. A third particle (with q3 = -60 nC) is placed on the x axis halfway between the first two particles. What is the force (magnitude and direction) on the third particle? Compute the ratio between the magnitudes of the gravitational force and the electrostatic force between two electrons separated by 1.0 m. How does this ratio change if we bring the electrons closer?Explanation / Answer
-x axis <------- (q1) -30nC ------------------- (q2) +20nC ----------------- (q3) +30nC q2 -----> +x axis
10cm 10cm
for simplicity let us consider the charges q1 , q2 and q3 labelled and seperated as shown above
Let Fr be the Force of repulsion on q2 by q3 , Fr = k q2 * q3 / r^2
Fr = + ( 8.98*10^ 9 * 20* 10^-9C * 30*10^-9 C) / 0.1^2
= 5.3688*10^-4 N towards negative x axis
Let Fa be the Force of attraction on q2 by q1 , Fa = k q1 * q2 / r^2
Fa = + ( 8.98*10^ 9 * -30* 10^-9C * 20*10^-9 C) / 0.1^2
= 5.3688*10^-4 N towards negative x direction
the net force on q2 due to q3 and q1 Fnet = Fr +Fa
= 10.776 * 10^-4 N along negative x direction
(E1B.8)
-x axis <------- (q1) +30nC <-------------------> (q2) -60nC <-----------------> (q3) +120nC q2 -----> +x axis
10cm 10cm
Let F23 be the Force of attraction on q2 due to q3 , F23 = k q2 * q3 / r^2
F23 = + ( 8.98*10^ 9 * -60* 10^-9C * 120*10^-9 C) / 0.1^2
= 6.46 *10^-3 N along positive x axis
Let F21 be the Force of attraction on q2 by q1 , Fa = k q1 * q2 / r^2
Fa = ( 8.98*10^ 9 * -60* 10^-9C * +30*10^-9 C) / 0.1^2
= 1.616*10^-3 N along negative x direction
the net force on Fnet on q2 due to q3 and q1 Fnet = F23 +F21
= -1.616*10^-3 N+ 6.46 *10^-3 N
Fnet on q2 = 4.844 * 10^-3 N along postive x direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.