Two point charges q 1=+2.55nC and q 2=6.55nC are 0.100 m apart. Point A is midwa
ID: 1526695 • Letter: T
Question
Two point charges q1=+2.55nC and q2=6.55nC are 0.100 m apart. Point A is midway between them; point B is 0.080 m from q1and 0.060 m from q2. (See (Figure 1) .) Take the electric potential to be zero at infinity.
Part A
Find the potential at point A.
Express your answer in volts to three significant figures.
Part B
Find the potential at point B.
Express your answer in volts to three significant figures.
Part C
Find the work done by the electric field on a charge of 2.50 nC that travels from point B to point A.
Express your answer in joules to two significant figures.
91 0.050 m- 0.050 m 92Explanation / Answer
step;1
Given that
charge q1=2.55 nC
charge q2=-6.55nC
step;2
now we find the electric potential at point A
the electric potential at point A
V1=9*10^9*2.55*10^-9/0.05=459 v
V2=9*10^9*-6.55*10^-9/0.05=-1179 v
the electric potential point A=>Va=-1179+459=-720v
step;3
now we find the potential difference at point B
V1=9*10^9*2.55*10^-9/0.08=286.9 v
V2=9*10^9*-6.55*10^-9/0.06=-982.5 v
the electric potential at point B=>Vb=-982.5+286.9=-696 v
step;4
now we find the work done
the work done W=(vb-Va)a=(-696+720)*2.5*10^-9=60*10^-9 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.