A car travelling at 10.5 m/s experiences an acceleration of -4.25 m/s 2 until it
ID: 2305456 • Letter: A
Question
A car travelling at 10.5 m/s experiences an acceleration of -4.25 m/s2 until it stops. How long does this take?
2)An object travels -153.4 m in 14.9s while undergoing constant acceleration. If the object’s final velocity is -37.1 m/s, at what velocity was it initially travelling?
3)how long must an object initially travelling at 11.1 m/s undergo an acceleration of 6.26 m/s2 to be displaced 126.3 m?
4)A ball is thrown vertically upward at 12.4 m/s from a height of 8.5 m above the ground. What is its velocity on impact with the ground below?
5)A 0.50 kg ball is thrown at 42o above the horizontal at 19 m/s from a stationary hot air balloon 25 m above the ground. What is the range? (How far away from the balloon does the ball hit the ground? (x-direction only))
Explanation / Answer
here,
1)
initial speed , u = 10.5 m/s
accelration , a = - 4.25 m/s^2
let the time taken be t
final speed , v = 0
u - a * t = 0
10.5 - 4.25 * t = 0
solving for t
t = 2.47 s
the time taken is 2.47 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.