A car traveling with a constant acceleration covers a distance of 60.9 m in 6.25
ID: 2045773 • Letter: A
Question
A car traveling with a constant acceleration covers a distance of 60.9 m in 6.25 s. If its final speed is 15.7 m/s, what is its initial speed?What is the car's acceleration?
Answer: 1.91e 00 m/s^2
20. [1 point, 10 tries]
At what distance from its starting point (x=0 m) was the car at rest?
Answer: 3.76e 00 m
Not sure how to do this. I tried using avg velocity = change in distance/change in time and got avg velocity of 9.744. And then I used avg velocity= vf v1/2 to get v(initial)=1.24 (which is wrong) and therefore acceleration which i got using Vf-V1/change in time =2.32 was wrong also.
HELPP
Explanation / Answer
15.7 = u + 1.9*6.25 u= 3.825 m/s 20.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.