A high voltage power line carries a current of 105 A at a location where the Ear
ID: 2304591 • Letter: A
Question
A high voltage power line carries a current of 105 A at a location where the Earth's magnetic field has a magnitude of 0.588 G and points the to the North, 74.7 degrees below the horizontal. Calculate the magnitude of the magnetic force exerted on a 253 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the east?
_____________________________________________________________
Calculate the magnitue of the magnetic force exerted on a 253 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the south?
____________________________________________________________
er uruh, 74 y urowthe hum cr a Caltula el e m gri ude u thee ria ne ? urce exer et cie d a high-voltage p wer line Lam s a cu" ent u 105 A al localion where uhe Eath's in gr eticlie e has arria ritne u ?. 5a8 , an f wire it the rurrent in the wire tiows horizontally twward the ast. e ri s u ,n er s Submit Answer In Previu Tries Calculate the magnitude of the magnetic force exerted on a 253 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the south. Bulami Ase Incorect. Incs 2/ls evnous Ins Iries 216 Pavious InssExplanation / Answer
A high voltage power line carries a current i = 105 A
Earth magnetic field is B = 0.588 G
= 0.588 *10^-4 T ( 1 gauss = 10^-4 T )
length of the wire is L = 253 m horizontally towrds East
a ) magnetic force F = i L B sin?
= 105 A * 253 m * 0.588 * 10^-4 T ( sin 90 - 74.7 )
= 1.562 N sin 15.3 degrees
b ) length of the wire is L = 253 m horizontally towrds South
magnetic force F = i L B sin?
= 105 A * 253 m * 0.588 * 10^-4 T ( sin 90 - 74.7 )
= 1.562 N sin 15.3 degrees
Please Rate, Ask Your Query. Thank You :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.