A high voltage transmission line with a resistance of 0.31 O/km carries a curren
ID: 1683782 • Letter: A
Question
A high voltage transmission line with a resistance of 0.31 O/km carries a current of 1000 A . THe line is at a potential of 700 kV at the power station and caries the current to a city located 160 km from the station. (a) What is the power loss due to resistance in the line? (b) What fraction of the transmitted power does this loss represent? A high voltage transmission line with a resistance of 0.31 O/km carries a current of 1000 A . THe line is at a potential of 700 kV at the power station and caries the current to a city located 160 km from the station. (a) What is the power loss due to resistance in the line? (b) What fraction of the transmitted power does this loss represent?Explanation / Answer
Current I = 1000 A Potential difference ?V = 700 *10^3 V The transmission line with the resistance is 0.31 O / km Resistance R' = R d = 0.31 * 160 km = 49.6O a ) Power loss P_loss = I^2 * R' = ( 1000 )^2 * 49.6 = 49.6 MW = 50 MW b ) Power input P _Input = ? V * I = 700 *10^3 V * 1000 A = 700 MW fraction of the power loss is P_loss / P _input = 50 MW / 700 MW = 7.14 %Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.