18 PHYS11 ton is 600 km long. The wire is made of aluminium and has a radius of
ID: 2303966 • Letter: 1
Question
18 PHYS11 ton is 600 km long. The wire is made of aluminium and has a radius of 30 mm. Th line carries a steady current of 1000 A (b) The 0) The potential differeece at the start of the line (Lake Benmore) is 350 kV. Calculate the eloctrical power thatd is input into the transmission line 3 marks (ii) Given that the resistivity of aluminium is 3 x 10-? m, calculate the total resistance of this transmission line. 5 marks (ili) Calculate the electrical power that is lost in the resistance of the transmission line. 3 marksExplanation / Answer
i)Power input = VI= 350×10^3×1000= 350MW
ii) resistance = resistivity ×length/A
= 3×10^-8×1000×1000/3.14×30×30×10^-6=10.62ohm
iii) power lost = I^2R= 1000^2×10.62=10.6MW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.