A university campus has 100 classrooms and 200 faculty offices. The classrooms a
ID: 2303964 • Letter: A
Question
A university campus has 100 classrooms and 200 faculty offices. The classrooms are equipped A with 10 fluorescent tubes, each consuming120 W, including the electricity used by the ballasts. The faculty offices, on average, have half as many tubes. The campus is open 210 days a year. The classrooms and faculty offices are not occupied an average o5 hours a day, but the lights are kept on. If the unit cost of electricity i$0.083/kWh, determine how much the campus will save a year if the lights in the classrooms and faculty offices are turned off during unoccupied periods. Cost savings-$ yr Round your answer to the nearest integer.Explanation / Answer
Power consumed by classrooms
Plighting ,classrooms =100*10*120=120,000 W =120 KW
Power consumed by faculty offices
Plighting,offices =200*5*120 =120,000 W=120 KW
Total Power
Ptotal=120+120=240 KW
Unoccupied hours per year =5*210=1050 hours/year
Then the amount of electrical energy consumed per year during unoccupied work period and its cost are
Energy savings =1050*240 =252,000 KWH
Cost savings =0.083*252000 =$20916 /year
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.