An object 4.0cm in height is placed 13.0cm in front of a concave mirror with a f
ID: 2303105 • Letter: A
Question
An object 4.0cm in height is placed 13.0cm in front of a concave mirror with a focal length of 15.0cm. What is the position of its image in relation to the mirror and what are its characteristics?
A) 97.3cm on the other side of the mirror, virtual, 7.5 times bigger
B) 18.0cm on the same side of the mirror, virtual, 2.25 times bigger
C) 40.0cm on the other side of the mirrror, real, 6.0 times bigger
D) 10.0cm on the other side of the mirror, virtual, 10.0 times bigger
E) 10.0cm on the same side of the mirror, real, 6.0 times bigger
PLEASE EXPLAIN ANSWER!!! THANK YOU!!
Explanation / Answer
object dis u =13 cm
focal length f=15 cm
from the formula
1/u+1/v =1/f
1/v =1/15-1/13
v =- 97.3 cm
as image distance is negative it forms other side , virtual image
y'/y =-(v/u)
image height y' =-(-97.3)*4/13 = 30 cm
that is image height is 7.5 times bigger than object height
Answer ----------A) 97.3cm on the other side of the mirror, virtual, 7.5 times bigger
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.