An object 4.2 cm high is projected onto a screen using a converging lens with a
ID: 1895596 • Letter: A
Question
An object4.2cm high is projected onto a screen using a converging lens with a focal length of35cm. The image on the screen is47cm. Where is the lens located relative to the screen?
Where is the object located relative to the screen?
Explanation / Answer
magnification = m = h'/h = q/p >>>> p = p (h/h') >>>> p = q (4.2/47) >>> p = 0.08936 q 1/q + 1/p = 1/f >>> 1/q + 1/(0.08936 q) = 1/35 >>> 1/q * (1 + 1/(0.08936)) = 1/35 >>> q = 426.7 cm ---------------------------------------------------- b) p = 0.08936 q = 0.08936 * 426.67 = 38.127 >>>>> location of abject relative to the screen = p+q >>>>>p + q = 38.127 + 426.7 = 464.8 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.