An nzyme-catalyzed reaction is carried out in a 50 mL solution containing 0.100
ID: 475471 • Letter: A
Question
An nzyme-catalyzed reaction is carried out in a 50 mL solution containing 0.100 M Tris (tris(hydroxymethyl)aminomethane) buffer (pKa=8.3 at 20 degrees C). The pH of the reaction mixture was initially 8.0. As a result of the reaction, 2.0 X 10^-4 moles of H3O+ were produced.A. What is the ratio of Tris base to Tris acid at the start of the experiment? B. What is the final pH? C. Did the Tris buffer have sufficient buffering capacity to maintain the solution at a constant pH 8.0 throughout the experiment? D. If not, explain how you would alter the reaction conditions. An nzyme-catalyzed reaction is carried out in a 50 mL solution containing 0.100 M Tris (tris(hydroxymethyl)aminomethane) buffer (pKa=8.3 at 20 degrees C). The pH of the reaction mixture was initially 8.0. As a result of the reaction, 2.0 X 10^-4 moles of H3O+ were produced.
A. What is the ratio of Tris base to Tris acid at the start of the experiment? B. What is the final pH? C. Did the Tris buffer have sufficient buffering capacity to maintain the solution at a constant pH 8.0 throughout the experiment? D. If not, explain how you would alter the reaction conditions.
A. What is the ratio of Tris base to Tris acid at the start of the experiment? B. What is the final pH? C. Did the Tris buffer have sufficient buffering capacity to maintain the solution at a constant pH 8.0 throughout the experiment? D. If not, explain how you would alter the reaction conditions.
Explanation / Answer
a]
Use the Henderson-Hasselbalch equation.
pH = pKa + log ([Tris] / [Tris HCl]). Here the pH is 8 and the pKa of the Tris is 8.3, so you can solve for the ratio ([Tris] / [Tris HCl]).
[Tris] / [Tris HCl] = 0.5
b]
Moles of Tris + Moles of Tris HCl = M*V in L = 50*0.1 = 0.005 moles
Moles of Tris = 0.5 *Moles of Tris HCl
From the two equtions
Moles of Tris HCl = 3.33*10^-3
Moles of Tris = 1.66*10^-3
Moles of H+ = 0.0002
Tris base + H+ -------> Tris HCl
1.66*10^-3 0.0002 3.33*10^-3
1.66*10^-3 -0.0002 3.33*10^-3 + 0.0002
pH = pKa + log [Tris] / [Tris HCl]
pH = 7.91
C]
Yes it has sufficient buffering capacity
Because if Base is added .....Tris HCl converts to Tris base
and vice-versa
SO it has buffering capacity to maintain at pH = 8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.