Show work detail and ensure correct. In the circuits shown above, a battery with
ID: 2302992 • Letter: S
Question
Show work detail and ensure correct. In the circuits shown above, a battery with a voltage ?Vbat = 9 V is connected to the circuit with resistances R1 = R2 = 80 ohms, unknown resistor R3, and a switch connected to R3.
The volt meter measures the potential difference between the points A and B, ?VAB.
Define ?VO be the reading on the voltmeter when the switch is open and ?VC be the reading on the voltmeter when the switch is closed.
If the ratio (?VC / ?VO) = 0.60, what is the value of the resistance of R3?
Give your answer in ohms to three signficant digits.
Explanation / Answer
With Switch Open ,Voltmeter Reading
Vo=Vbat*(R2/R1+R2) =9*(80/80+80)
Vo=4.5 V
With Switch Close ,Voltmeter reading
Vc =Vbat*(R23/R1+R23) =9*(R23/80+R23)
Vc=9R23/(80+R23)
Given
Vc/Vo =0.6
[9R23/(80+R23)]/4.5 =0.6
9R23/(80+R23) =2.7
80+R23=3.33R23 ohms
R23=34.2857ohms
since R2 and R3 are in parallel
R23=R2*R3/(R2+R3)
34.2857=80R3/(80+R3)
80+R3 =2.3333R3
R3=60 ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.