Show work clearly. 1. A balloon filled with 0.500 L of air at sea level is subme
ID: 548612 • Letter: S
Question
Show work clearly. 1. A balloon filled with 0.500 L of air at sea level is submerged in the water to a depth that produces a pressure of 3.25 atm. What is the volume of the balloon at this depth? 2. If the volume of a gas container at 32 C changes from 1.5S L to 755 mL, what will the final temperature be? 3. A small bubble rises from the bottom of a lake, where the temperature and pressure are 4°C and 3.0 atm, to the water's surface, where the temperature is 25°C and the pressure is 0.95 atm. Calculate the final volume of the bubble if its initial volume was 2.1 mL 4. A 325 mL sample of gas is initially at a pressure of 721 mm Hg and a temperature of 32°C. If this gas is compressed to a volume of 286 mL and the pressure increases to 901 mm Hg, what will be the new temperature of the gas?Explanation / Answer
1.
Formula, According Boyle's law,
P1 V1 = P2 V2
1.00 * 0.500 = 3.25 * V2
V2 = 0.154 L
2.
Formula, According Charle's law,
V1/ T1 = V2 / T2
1.55 / 305.15 = 0.755 / T2
T2 = 148.64 K
t2 = - 124.5 0C
3.
Formula,
P1 V1 / T1 = P2 V2 / T2
3 * 2.1 / 277.15 = 0.95 * V2 / 298.15
V2 = 7.13 mL
4.
Formula,
P1 * V1 / T1 = P2 V2 / T2
721 * 325 / 305.15 = 901 * 286 / T2
T2 = 335.57 K
t2 = 62.42 0C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.