A fugitive tries to hop on a freight train traveling at a constant speed of 5.4m
ID: 2302450 • Letter: A
Question
A fugitive tries to hop on a freight train traveling at a constant speed of 5.4m/s . Just as an empty box car passes him, the fugitive starts from rest and accelerates at a= 1.1m/s2 to his maximum speed of 6.1m/s , which he then maintains.
Part A
How long does it take him to catch up to the empty box car?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the distance traveled to reach the box car?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Velocity = 6.1, Rate of accelaration = 1.1
Therefore time to reach final velcity = 6.1/1.1 s
In this time the box car moves = 5.4 * 6.1 / 1.1 = 29.94 m
And the person travels ?V.dt = ?(u+ft).dt = ut + 1/2*ft2 = 0 + 1/2*1.1*(6.1/1.1)2 = 16.91 m
Difference = 29.94 - 16.91 = 13.03m Difference in speed = 6.1 - 5.4 = 0.7
Time taken = 13.03/0.7 = 18.61 s
In this time he travels 6.1 * 18.61 = 113.54 m
From start he travels 16.91 + 113.54 = 130.45 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.