A fugitive tries to hop on a freight train traveling at a constant speed of 5.0
ID: 1880743 • Letter: A
Question
A fugitive tries to hop on a freight train traveling at a constant speed of 5.0 m/s . Just as an empty box car passes him, the fugitive starts from rest and accelerates at a = 1.3 m/s2 to his maximum speed of 5.8 m/s , which he then maintains. PART A : How long does it take him to catch up to the empty box car? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. PART B : What is the distance traveled to reach the box car? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
given
speed of 5.0 m/s
a = 1.3 m/s2
maximum speed of 5.8 m/s
a )
t = v / a
= 5.8 / 1.3
t = 4.461 sec
the distance moved is 5 X 4.461 = 22.305 m
fugitive moved is = 1/2 a t2 = 0.5 X 1.3 X 4.4612
= 12.935 m
fugitive need to move distance is = 22.305 - 12.935 = 9.37 m
now at 5.8 - 5 = 0.8 m/s
so 9.37 / 0.8 = 11.71 sec
so the time need is = 4.461 + 11.71 = 16.171 sec
then the distance is travelled is = 5 X 16.171
= 80.855 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.