A frog jumps horizontally off a table which has a height of 2m. it lands on the
ID: 1625847 • Letter: A
Question
A frog jumps horizontally off a table which has a height of 2m. it lands on the floor 1.5m away from the bottom of the table
1. how long was the frog in the air
2. what was the magnitude of initial velocity of the frog
3. what are the x and y components of the frog's velocity when it lands on the ground?also find out the direction and magnitude
4. what is the farthest possible distance the frog can cover in horizontal direction if it jumps with the same initial speed but with an arbitary angle for initial velocity?
Explanation / Answer
1)
air time of frog = sqrt(2 * h/g)
air time of frog = sqrt(2 * 2/9.8)
air time of frog = 0.64 s
2)
magnitude of initial velocity = horizontal distance/air time
magnitude of initial velocity = 1.5/0.64
magnitude of initial velocity = 2.35 m/s
3)
at the landing
horizontal velocity = 2.35 m/s
vertical velocity = -0.64 * 9.8 = -6.3 m/s
4)
for the largest distance ,
it is for theta = 0 degree
and it is 1.5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.