A textbook of mass 1.98kg rests on a frictionless, horizontal surface. A cord at
ID: 2302227 • Letter: A
Question
A textbook of mass 1.98kg rests on a frictionless, horizontal surface. A cord attached to the book passes over a pulley whose diameter is 0.170m , to a hanging book with mass 3.01kg . The system is released from rest, and the books are observed to move a distance 1.14m over a time interval of 0.780s .
Part A
What is the tension in the part of the cord attached to the textbook?
Part B
What is the tension in the part of the cord attached to the book?
Take the free fall acceleration to be g = 9.80m/s2 .
Part C
What is the moment of inertia of the pulley about its rotation axis?
Take the free fall acceleration to be g = 9.80m/s2 .
Explanation / Answer
m1 = 1.98 ........m2 = 3.01 .............R = 0.17/2 = 0.085 m
h = 0.5*a*t^2
a = 2h/t^2 = (2*1.14)/(0.78^2) = 3.747 m/s^2
m2*g - T2 = m2*a
T2 = m2*(g-a) = 3.01*(9.8-3.747) = 18.21953 N
for text book
A) T1 = m1*a = 1.98*3.747 = 7.41906 N
B) m2*g - T2 = m2*a
T2 = m2*(g-a) = 3.01*(9.8-3.747) = 18.21953 N
C) (T2 - T1)*R = I*alfa = I*a/R
(18.21953 -7.41906)* 0.085^2 = I*3.747
I = 20.82*10^-3 kg m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.