A textbook of mass 2.00kg rests on a frictionless, horizontal surface. A cord at
ID: 1312092 • Letter: A
Question
A textbook of mass 2.00kg rests on a frictionless, horizontal surface. A cord attached to the book passes over a pulley whose diameter is 0.200m , to a hanging book with mass 2.91kg . The system is released from rest, and the books are observed to move a distance 1.19m over a time interval of 0.850s .
Part A
What is the tension in the part of the cord attached to the textbook?
Part B
What is the tension in the part of the cord attached to the book?
Take the free fall acceleration to be g = 9.80m/s2 .
Part C
What is the moment of inertia of the pulley about its rotation axis?
Take the free fall acceleration to be g = 9.80m/s2 .
Explanation / Answer
you can get the acceleration from d = 1/2 a t^2 where d and t are given and you solve for a
1.19 = 0.5*a* 0.85^2
a= 0.3035
then T1 = 4.0 a
T1= 0.6071 N
and T2 = 5.0 (g - a)
T2= 0.8834 N
C)
the torque on the pulley is Q = r (T2 - T1) and is equal to I (dw/dt)
where I is the moment of inertia and dw/dt is the angular acceleration.
The angular acceleration is related to the linear acceleration by dw/dt = a/r
I (a/r) = r (T2 - T1)
I (0.3035/0.100) = 0.100(0.8834 - 0.6071)
I = 0.0910
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.