4) A spring is compressed stored 1000 j of potential energy in it.Two identical
ID: 2301996 • Letter: 4
Question
4) A spring is compressed stored 1000 j of potential energy in it.Two identical masses of 1 kg each are on either of side the spring.What is the velocity of the two balls after the spring is released?
5) A 2Kg mass is pushed with 10N of force and has 1N of friction opposing its motion.If it starts from rest how fast is it moving after 2s?
6)A wheel on a robot has a radius of0.2m and is rotating at 3rad/s. How far did it roll during 4s?
7) A 100kg crate is pushed on a flat surface with how much force before it starts to move assuming us=0.8?
Explanation / Answer
4) U = 2*0.5*m*v^2
==> v = sqrt(U/m)
= sqrt(1000/1)
= 31.62 m/s
5) impulse = (10-1)*2 = 18 N/s
impulse = chnage in momentum
m*v = 18
v = 18/2 = 9 m/s
6) v = r*w = 0.2*3 = 0.6 m/s
d = v*t = 0.6*4 = 2.4 m
7) F = mue*m*g = 0.8*100*9.8 = 784 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.