Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4) A block of mass m = 0.805 kg is fastened to an unstrained horizontal spring w

ID: 2101940 • Letter: 4

Question

4) A block of mass m = 0.805 kg is fastened to an unstrained horizontal spring whose spring constant is k = 72.5 N/m. The block is given a displacement of +0.120 m, where the + sign indicates that the displacement is along the +x axis, and then released from rest. (a) What is the force (magnitude and direction) that the spring exerts on the block just before the block is released? (b) Find the angular frequency ? of the resulting oscillatory motion. (c) What is the maximum speed of the block? (d) Determine the magnitude of the maximum acceleration of the block. 5) An object attached to a horizontal spring is oscillating back and forth along a frictionless surface. The maximum speed of the object is 1.37 m/s, and its maximum acceleration is 6.58 m/s2. How much time elapses between an instant when the object's speed is at a maximum and the next instant when its acceleration is at a maximum?

Explanation / Answer

5) An object attached to a horizontal spring is oscillating back and forth along a frictionless surface. The maximum speed of the object is 1.37 m/s, and its maximum acceleration is 6.58 m/s2. How much time elapses between an instant when the object's speed is at a maximum and the next instant when its acceleration is at a maximum?

A w = 1.37

A w^2 = 6.58

==> (A w)/(A w^2) = 1.37/6.58

==> 1/w = 0.20821

===> w = 4.8029 rad/s

T = 2pi/w = 2*3.1416/4.8029 = 1.3082 s

the time elapses between an instant when the object's speed is at a maximum and the next instant when its acceleration is at a maximum:

t = T/4 = 1.3082/4 = 0.327 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote