Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4) A capacitor is constructed of two concentric conducting cylindrical sheels. T

ID: 3893506 • Letter: 4

Question

4) A capacitor is constructed of two concentric conducting cylindrical sheels. The radius of the inner cylindrical shell is 2.36 x 10-3 m, and that of the outer shell is 2.49 x 10-3 m. When the cylinders carry equal and opposite charges of magnitude 1.6 x 10-10 C, the electric field between the plates has an average magnitude of 3.3 x 104 V/m and is directed radially outward from the inner shell to the outer shell. Determine (a) the magnitude of the potential difference between the cylindrical shells and (b) the capacitance of this capacitor



Explanation / Answer

a)

V = Eavg * d

= 3.3 * 10^4 * (2.49 - 2.36) * 10^(-3)

=4.29 V


b)

C = Q / V

= 1.6 * 10^(-10) / 4.29

= 3.72 * 10^(-11) F


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote