1.The figure below shows the velocity of a simple harmonic oscillator as a funct
ID: 2300907 • Letter: 1
Question
1.The figure below shows the velocity of a simple harmonic oscillator as a function of time.
(a) Estimate the period.
Estimate the magnitude of the maximum velocity.
Estimate the first time when v = 0.
Calculate the first position after t = 0 when v = 0. (Use your estimates.)
(b) Calculate the frequency. (Use your estimates.)
2.A mass m = 4.7 kg is attached to two springs as it slides along a frictionless floor, while the springs are fastened to two walls as shown in the figure below. The springs both have k = 550 N/m and are both in their relaxed states (unstretched and uncompressed) when the mass is centered between the two walls. What is the frequency of this simple harmonic oscillator?
Explanation / Answer
Based on the graph, the maximum velocity is at 4m/s.
again based on the graph and see when velocity crosses the zeros, 0.12s and roughly 0.265s
That would be the area under the graph between t=0s and t=0.12s. I'd say roughly 0.28m
2. f=sqrt(k/m) = sqrt((550N/s)/(4.7kg)) = 10.8
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.