The figure below illustrates an object (initially at rest on a horizontal surfac
ID: 2299679 • Letter: T
Question
The figure below illustrates an object (initially at rest on a horizontal surface and viewed from above) which is fixed in place at point O but free to rotate around point O. Constant forces are applied to the object at points A, B and C beginning at time t = 0 s, and these forces are maintained (with the same magnitude(s) and angle(s) with respect to the associated distance(s)) throughout the motion. The magnitudes of the forces and the associated distances from point O are as follows:
|FA| = 11.0N, distance OA = 3.5m
|FB| = 16.0N, distance OB = 2.15m
|FC| = 9.0N, distance OC = 1.25m
(a) If it takes 45 seconds for the object to complete its first revolution once the forces are applied, what is the object
Explanation / Answer
a) Torque= Fa*OA*sin135 - Fb*OB*sin90 + Fc*OC*sin160
Torque = (11*3.5*sin165)-(16*2.15*sin90)+(9*1.25*sin160) = ?20.588 Nm
alfa = 2*theta/t^2 = (2*2*3.14)/45^2 = 6.2*10^-3
MOI = T/alfa = 3.321e+3 kg m^2
b) W = T*theta = 129.293 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.