Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below (Figure 1) illustrates an Atwood\'s machine. Part A Let the mas

ID: 1375891 • Letter: T

Question

The figure below (Figure 1) illustrates an Atwood's machine.

Part A

Let the masses of blocks A and B be 4.50kg and 2.00kg , respectively, the moment of inertia of the wheel about its axis be 0.400kg?m2, and the radius of the wheel be 0.140m . Find the linear accelerations of block A if there is no slipping between the cord and the surface of the wheel.

0.911

Part B

Find the linear accelerations of block  B if there is no slipping between the cord and the surface of the wheel.

0.911

Part C

Find the angular acceleration of the wheel C if there is no slipping between the cord and the surface of the wheel.

6.50

Part D

Find the tension in left side of the cord if there is no slipping between the cord and the surface of the wheel.

Part E

Find the tension in right side of the cord if there is no slipping between the cord and the surface of the wheel.

a =

0.911

  m/s2   The figure below (Figure 1) illustrates an Atwood's machine. no title provided Part A Let the masses of blocks A and B be 4.50kg and 2.00kg , respectively, the moment of inertia of the wheel about its axis be 0.400kg?m2, and the radius of the wheel be 0.140m . Find the linear accelerations of block A if there is no slipping between the cord and the surface of the wheel. a = 0.911 m/s2 Part B Find the linear accelerations of block B if there is no slipping between the cord and the surface of the wheel. a = 0.911 m/s2 Part C Find the angular acceleration of the wheel C if there is no slipping between the cord and the surface of the wheel. ? = 6.50 rad/s2 Part D Find the tension in left side of the cord if there is no slipping between the cord and the surface of the wheel. TB = N Part E Find the tension in right side of the cord if there is no slipping between the cord and the surface of the wheel. TA = N

Explanation / Answer

Part(A)

torque at pulley = r x Ta - r x Tb = I*alpha     and alpha = a/r

Ta - Tb = Ia/r^2 = 20.41a   .....(i)

at Block B:

Tb - Ma*g = (Ma)a

Tb - 2g = 2a .... (ii)

On block A :

4.50g - Ta =4.50a    ...(iii)

add (i), (ii) and (iii) ,

4.50g - 2g = (20.41 + 2+4.5)a

a = 0.911 m/s2

B) a = 0.911 m/s2

C) alpha = a/r = 0.911/0.140 = 6.51 rad/s2

D) Tb = 2(g +a)   = 2(0.911+9.81) = 21.44 N

E) Ta = 4.50 ( g-a) = 40.21 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote