A ladder of length 20.0m is carried by a fire truck. The ladder has a weight of
ID: 2298322 • Letter: A
Question
A ladder of length 20.0m is carried by a fire truck. The ladder has a weight of 3000N and its center of gravity is at its center. The ladder is pivoted at one end (A) about a pin (Figure 1) ; you can ignore the friction torque at the pin. The ladder is raised into position by a force applied by a hydraulic piston at C. Point C is a distance 8.0mfrom A, and the force F? exerted by the piston makes an angle of ? = 40? with the ladder.
What magnitude must F? have to just lift the ladder off the support bracket at B?
Explanation / Answer
F*sin(40)*8 - 3000*10 = 0
F*sin(40) = 3000*10 / 8
F = 5833.96 Newtons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.