Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A laboratory electromagnet produces a magnetic field of magnitude 1.43 T. A prot

ID: 1595443 • Letter: A

Question

A laboratory electromagnet produces a magnetic field of magnitude 1.43 T. A proton moves through this field with a speed of 6.04 106 m/s.

(a) Find the magnitude of the maximum magnetic force that could be exerted on the proton.
N

(b) What is the magnitude of the maximum acceleration of the proton?
m/s2

(c) Would the field exert the same magnetic force on an electron moving through the field with the same speed? (Assume that the electron is moving in the same direction as the proton.)


Explain.

This answer has not been graded yet.



(d) Would the electron undergo the same acceleration?


Explain.

k -XX"x-)x-* )#7 *

Explanation / Answer

a) the maximum magnetic force on protn is Fmax = B e v = 1.4x 1.6x10^-19 x 6.04x10^6

= 1.35 x 10^-12 N.

b) maximum acceleration of proton a = Fmax / m

= 1.35x10^-12 / 1.674 x 10^-27 = 8.065x10^14 m /sec^2

c) Would the field exert the same magnetic force on an electron moving
through the field with the same speed?
Because the charge of the electron is negative, the force that the magnetic field exerts on the electron will be in the opposite direction.

Magnetic force =-1.35 * 10^-12
(d)

Force = mass * acceleration
-1.35 * 10^-12 = 9.11 * 10^-31* a

Acceleration = -1.48 * 10^18 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote