Two lasers are shining on a double- slit, with slit seperation d. Laser 1 has a
ID: 2298161 • Letter: T
Question
Two lasers are shining on a double- slit, with slit seperation d. Laser 1 has a wavelength of d/20, whereas Laser 2 has a wavelength of d/15. The lasers produce seperate interference patterns on a screen a distance of 4.40m away from the slits.
A) What is the distance between the SECOND maximum of Laser 1 and the FOURTH minimum of Laser 2, on the same side of central maximum
B) Determine the difference in the vertical distance between the second diffraction minima on the above screen due to each of the above lasers shining on a single slit with width d/10. (Assume d=0.5mm)
Explanation / Answer
apply Y = mLR/d
where Y = fringe distannce
L = wavelgnth R = distcne rom slit to screen
d = slit width
m = order
so for waelngth1, Y2 = 2* d/20 * 4.4/d
Y2 = 0.22 m
for wavelength 2, Y4 = 3.5 * d/15 * 4.4/d
Y4 = 1.026 m
distance between Y4 and y2 = 1.026-0.22 = 0.806 m
b. for wavelength 1, y2 = 1.22 * 0.5mm/20 * 4.4/(0.5mm/10)
y2 = 2.684 m
for waelngth 2, Y2' = 1.22 * (0.5/15)*4.4/(0.05mm)
Y2' = 3.578m
diff of diatcne = 3.578-2.684 = 0.894 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.