Two large plane parallel conducting plates are charged to a potential difference
ID: 2146382 • Letter: T
Question
Two large plane parallel conducting plates are charged to a potential difference of 500V. A proton is fired from the midpoint location between the two plates with a speed of 200,000 m/s moving towards the positive plate. Use mass of proton =1.672*10^-27 kg.
(a) What is the total initial energy of the proton?
(b) What is the proton?s speed as it collides with the negative plate?
(c)What is the value of the electric potential V at the turning point xf where the proton is at rest?
Two large plane parallel conducting plates are charged to a potential difference of 500V. A proton is fired from the midpoint location between the two plates with a speed of 200,000 m/s moving towards the positive plate. Use mass of proton =1.672*10^-27 kg. (a) What is the total initial energy of the proton? (b) What is the proton?s speed as it collides with the negative plate? (c)What is the value of the electric potential V at the turning point xf where the proton is at rest?Explanation / Answer
a)initial energy = KE + PE KE = 1/2*m*v^2 =3.344*10^-17 PE = qV =q*250=4*10^-17 TE=7.344*10^-17 b)using conservation of energy at negative plate potential=0 hence PE=0 implies TE=KE TE=7.344*10^-17=1/2*m*v^2 v=296389.76 m/s c)at turning point velocity = 0 hence KE=0 implies TE=PE 7.344*10^-17=qV V=459 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.