Two kong, parallel wires carry currents of lg 3.12 A and I2-4.55 A in the direct
ID: 1771500 • Letter: T
Question
Two kong, parallel wires carry currents of lg 3.12 A and I2-4.55 A in the direction indicated in the running upward from wire 1 as the positive y axis.) figure below. (Choose the line running from wire 1 to wire 2 as the positive x-axis and the (a) Find the magnitude and direction of the magnetic field at a point midway between the wires (d-20.0 cm) (b) Find the magnitude and direction of the magnetkc fieid at point P, located d-20.0 cm above the wire carrying the 4.55-A current. Need Help? EPR Submit Anewer Save Progress to the left of the vertical rtain s perconducting magnet intheform of a solenoid of length 0 34 man generate a magnetic neid of 8 5 T in its core when its cois carry a current of SO A. The winding, made 3 5 6 7 8Explanation / Answer
Given,
I1 = 3.12 a ; I2 = 4.55 A ; d = 20 cm
a)The magnetic field at midpoint will be;
B = B1 - B2
B = u0 I1/2 pi r1 - u0 I2/2 pi r2
r1 = r2 = 20cm/2 = 10 cm = 0.1 m
B = u0/2 pi r(I1 - I2)
B = 4 pi x 10^-7/ 2 pi x 0.1 [ 3.12 - 4.55]
B = -2.86 x 10^-6 T
Hence, B = 2.86 x 10^-6 = 2.86 uT towards the bottom
b)The B field along X will be
Bx = B2 cos0 + B1 cos45
Bx = u0 I2/2 pi r2 + u0 I/2 pi r1 cos45
Bx = u0/ 2 pi (I2/r2 + I1 cos45/r1)
r1 = sqrt (20^2 + 20^2) = 28.3 cm = 0.283 m
Bx = 4 pi x 10^-7/ 2 pi (4.55/0.2 + 3.12 x .707/.283) = 6.11 x 10^-6 T
By = u0 I1/2 pi r1 sin(theta)
By = 4 pi x 10^-7 x 3.12 x .707/2 x pi x .283 = 1.56 x 10^-6 T
B = sqrt (6.11^2 + 1.56^2) x 10^-6 = 6.31 x 10^-6 T
theta = tan^-1(6.11/1.56) = 75.68 deh
Hence, B = 6.31 x 10^-6 T and theta = 75.68 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.