A clock pendulum oscillates at a frequency of 2.5Hz . At t =0, it is released fr
ID: 2297992 • Letter: A
Question
A clock pendulum oscillates at a frequency of 2.5Hz . Att=0, it is released from rest starting at an angle of 11?to the vertical.
a.Ignoring friction, what will be the position (angle in radians) of the pendulum at t = 0.35s ?
b. Ignoring friction, what will be the position (angle in radians) of the pendulum at t = 2.80s ?
c. Ignoring friction, what will be the position (angle in radians) of the pendulum at t = 540s ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
So, if you visualize the pendulum, it starts at 11
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.