A clock pendulum oscillates at a frequency of2.5Hz . At t =0, it is released fro
ID: 1292740 • Letter: A
Question
A clock pendulum oscillates at a frequency of2.5Hz . At t=0, it is released from rest starting at an angle of 15? to the vertical.
Part A
Ignoring friction, what will be the position (angle in radians) of the pendulum at t = 0.35s ?
Express your answer using two significant figures.
Part B
Ignoring friction, what will be the position (angle in radians) of the pendulum at t = 1.60s ?
Express your answer using two significant figures.
Part C
Ignoring friction, what will be the position (angle in radians) of the pendulum at t = 540s ?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Best Answer - Chosen by Asker
So, if you visualize the pendulum, it starts at 15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.