A flywheel with a radius of 0.600 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 2297534 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.600m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.300rad/s2 .
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim at the start.
Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim at the start.
Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 ?
.
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 ?.
Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 ?.
Explanation / Answer
1)a=alpha*radius=0.3*0.6=0.18m/s2
2)radial acceleration=w^2*R=0 at start
3)w^2=2*alpha*theta=2*0.3*pi/3=0.628rad/s
so radial acceleration=w^2*R=0.628*0.6=0.37m/s2
4)tangential acceleration is same =0.18m/s2
5)tangential acceleration is same =0.18m/s2
6)w^2=2*alpha*theta=2*0.3*2*pi/3=1.256rad/s
so radial acceleration=w^2*R=1.256*0.6=0.754m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.