A flywheel with a radius of 0.600m starts from rest and accelerates with a const
ID: 1265760 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.600m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.600rad/s2 .
Part C
Compute the magnitude of the resultant acceleration of a point on its rim at the start.
Part D
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 ?.
Part E
Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 ?.
Part G
Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 ?.
Explanation / Answer
c)
at the start W=0
radial acceleration
arad=rW2 =0
Tangential acceleration
atan=r*alpha=0.6*0.6 =0.36 m/s2
resultant acceleration
a=sqrt[arad2+atan2]=0.36 m/s2
d)
x=theta
at x=pi/3 rad
Tangential acceleration is constant
atan=0.36 m/s2
e)
W2=Wo2+2*alpha*dx =0+2*0.6*(pi/3)
W=1.12 rad/s
radial acceleration
arad=W2r =1.122*0.6
arad=0.7526 m/s2
g)
Tangential acceleration
atan=0.36 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.