A block with mass m =6.3 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs
ID: 2294324 • Letter: A
Question
A block with mass m =6.3 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.26 m. While at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 5 m/s. The block oscillates on the spring without friction.
1) What is the spring constant of the spring?
2) What is the oscillation frequency?
3) After t = 0.38 s what is the speed of the block?
4) What is the magnitude of the maximum acceleration of the block?
5) At t = 0.38 s what is the magnitude of the net force on the block?
6) Where is the potential of the system the greatest?
Explanation / Answer
here
at equilibrium
mg=kx
1) k=6.3*9.81/0.26=237.7 N/m
and w=sqrt(k/m)=6.142 rad/s
2) f=w/(2pi)=0.977 Hz
let equation of motion be
x(t)=Asin(wt)
initial vel =5
so x'=Awcos(wt)
so Aw=5
so A=0.814 m
3) x'(0.38)=0.814*6.142*cos(6.142*0.38)=-3.455 m/s
4) max acc=x''=Aw^2=0.814*6.142^2=30.7 m/s^2
5) a(0.38)=x''(0.38)=Aw^2sin(wt)=30.7*sin(6.142*0.38)=22.185 m/s^2
6) the potential of the system is greatest when the velocity is zero ..at the max amplitude point
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.