A block with mass m = 2.00 kg is placed against a spring on a frictionless incli
ID: 2245798 • Letter: A
Question
A block with mass m = 2.00 kg is placed against a spring on a frictionless incline with angle ? = 32
Explanation / Answer
A) PE = 0.5*K*x^2 = 0.5*1980*0.192^2 = 36.49536 J
B) GPE = EPE = 36.49536 J
C) m g h = 36.49536
sin32 = h/l==> l = h/sin32 = 1.86011/sin32 = 3.510176 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.