A block with mass m = 2.07 kg is placed against a spring on a frictionless incli
ID: 1904732 • Letter: A
Question
A block with mass m = 2.07 kg is placed against a spring on a frictionless incline with angle ? = 38.6? (see the figure). (The block is not attached to the spring.) The spring, with spring constant k = 14 N/cm, is compressed 24.9 cm and then released. (a) What is the elastic potential energy of the compressed spring? (b) What is the change in the gravitational potential energy of the block-Earth system as the block moves from the release point to its highest point on the incline? (c) How far along the incline is the highest point from the release point?
Explanation / Answer
a) PE = 1/2 k x^2 = 0.5* (14*100) (24.9/100)^2 =43.4 J
b)
all the spring energy turns into gravitation energy
so PE gravity = 43.4 J
c)
43.4 = m g h
h = 43.4/(2.07*9.81)=2.137
sin = h/d
d = h/sin = 2.137/ sin(38.6)=3.425 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.