A 12.0? ? F capacitor is connected through a 0.890?M? resistor to a constant pot
ID: 2289012 • Letter: A
Question
A 12.0??F capacitor is connected through a 0.890?M? resistor to a constant potential difference of 60.0 V
Compute the charge on the capacitor at the following times after the connections are made: 0, 5.0 s, 10.0 s, 20.0 s, and 100.0 s.
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.
q0, q5.0, q10, q20, q100 = ____C
Compute the charging currents at the same instants.
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.
i0, i5.0, i10, i20, i100 = _____A
Explanation / Answer
a)
Time Constant
T=RC=0.89*12=10.68 s
Maximum Charge
Qo=CV=60*12=7.2*10-4 C
In a RC Cirucit for charging Capacitor as a function of time is given by
Q=Qo[1-e-t/T]
at t=0
Q=(7.2*10-4)[1-e-0/10.68]=0 C
at t=5 s
Q=(7.2*10-4)[1-e-5/10.68]=2.69*10-4 C
at t=10 s
Q=(7.2*10-4)[1-e-10/10.68]=4.38*10-4 C
at t=20 s
Q=(7.2*10-4)[1-e-20/10.68]=6.09*10-4 C
at t=100 s
Q=(7.2*10-4)[1-e-100/10.68]=7.2*10-4 C
b)
Maximum Current
Io=V/R=60/0.89*106=6.74*10-5 A
In a RC circuit current as a function of time is given by
I=Ioe-t/RC
at t=0
I=(6.74*10-5)e-0/10.68=6.74*10-5A
at t=5 s
I=(6.74*10-5)e-5/10.68=4.22*10-5A
at t=10 s
I=(6.74*10-5)e-10/10.68=2.64*10-5A
at t=20 s
I=(6.74*10-5)e-20/10.68=1.04*10-5A
at t=100 s
I=(6.74*10-5)e-100/10.68=5.78*10-9A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.