A train whistle is heard at 330Hz as the train approaches town. The train cuts i
ID: 2288109 • Letter: A
Question
A train whistle is heard at 330Hz as the train approaches town. The train cuts its speed in half as it nears the station, and the sound of the whistle is then 320 Hz.
What is the speed of the train before slowing down?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
10.31ms
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 2 attempts remaining
Part B
What is the speed of the train after slowing down?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
v1 =10.31ms
Explanation / Answer
f1 = fo*V/(V-V1)
f2 = fo*V/(V-V2)
f1/f2 = (V-v2)/(v-v1)
v2 = v1/2
330/320 = (343-0.5v1)/(343-v1)
v1 = 20.17 m/s
v2 = v1/2 = 10.08 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.