A particle carrying a charge of 7.0 ? C is located at the origin of a rectangula
ID: 2287723 • Letter: A
Question
A particle carrying a charge of 7.0?C is located at the origin of a rectangular coordinate system, and a particle carrying a charge of 2.0?C is located at(0, 5.0 m).
Part A
What are the x and y components of the magnitude of the electric field at the position (5.0 m, 0)?
Enter your answers numerically separated by a comma.
Ex, Ey= N/C
Part B
What are the x and y components of the magnitude of the electric field at the position (-5.0 m, 0)?
Enter your answers numerically separated by a comma.
Ex, Ey= N/C
Part C
What are the x and y components of the magnitude of the electric field at the position (0, -5.0 m)?
Enter your answers numerically separated by a comma.
Ex, Ey= N/C
Ex, Ey= N/C
Part B
What are the x and y components of the magnitude of the electric field at the position (-5.0 m, 0)?
Enter your answers numerically separated by a comma.
Ex, Ey= N/C
Part C
What are the x and y components of the magnitude of the electric field at the position (0, -5.0 m)?
Enter your answers numerically separated by a comma.
Ex, Ey= N/C
Explanation / Answer
A particle carrying a charge of 7.0?C is located at the origin of a rectangular coordinate system.
q1 = 7 * 10-6 C at origin
A particle carrying a charge of 2.0?C is located at(0, 5.0 m).
q2 = 2 * 10-6 C at (0, 5.0 m)
k = 8.99 * 109 N.m2 / C2 is the Coulomb's force constant.
Part A
The x and y components of the magnitude of the electric field at the position (5.0 m, 0):
X component:
Ex = k q1 cos 0 / (5)2 + k q2 cos 315 / 2 * (5)2
Ex = 8.99 * 109 * 7 * 10-6 * 1 / 25 + 8.99 * 109 * 2 * 10-6 * 0.707 / 50
Ex = 2.77 * 103 N/C
Y component:
Ey = k q1 sin 0 / (5)2 + k q2 sin 315 / 2 * (5)2
Ey = 8.99 * 109 * 7 * 10-6 * 0 / 25 + 8.99 * 109 * 2 * 10-6 * -0.707 / 50
Ey = -0.25 * 103 N/C
Part B
The x and y components of the magnitude of the electric field at the position (-5.0 m, 0):
X component:
Ex = k q1 cos 180 / (5)2 + k q2 cos 225 / 2 * (5)2
Ex = 8.99 * 109 * 7 * 10-6 * -1 / 25 + 8.99 * 109 * 2 * 10-6 * -0.707 / 50
Ex = -2.77 * 103 N/C
Y component:
Ey = k q1 sin 180 / (5)2 + k q2 sin 225 / 2 * (5)2
Ey = 8.99 * 109 * 7 * 10-6 * 0 / 25 + 8.99 * 109 * 2 * 10-6 * -0.707 / 50
Ey = -0.25 * 103 N/C
Part C
The x and y components of the magnitude of the electric field at the position (0, -5.0 m):
X component:
Ex = k q1 cos 270 / (5)2 + k q2 cos 270 / (10)2
Ex = 8.99 * 109 * 7 * 10-6 * 0 / 25 + 8.99 * 109 * 2 * 10-6 * 0 / 100
Ex = 0 N/C
Y component:
Ey = k q1 sin 270 / (5)2 + k q2 sin 270 / (10)2
Ey = 8.99 * 109 * 7 * 10-6 * -1 / 25 + 8.99 * 109 * 2 * 10-6 * -1 / 100
Ey = -2.697 * 103 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.