A particle (charge = 40 C) moves directly toward asecond particle (charge = 80 C
ID: 1670324 • Letter: A
Question
A particle (charge = 40 C) moves directly toward asecond particle (charge = 80 C) which is held on a fixedposition. At an instant when the distance between the two particlesis 2.0 m, the kinetic energy of the moving particle is 16 J.Determine the distance separating the two particles when the movingparticle is momentarily stopped. please show how. A particle (charge = 40 C) moves directly toward asecond particle (charge = 80 C) which is held on a fixedposition. At an instant when the distance between the two particlesis 2.0 m, the kinetic energy of the moving particle is 16 J.Determine the distance separating the two particles when the movingparticle is momentarily stopped. please show how.Explanation / Answer
the moving particle is momentarily stopped. (it caused by the repulsive force between 2charges) conservation of energy 16+k*40*80/2=k*40*80/x => x{min}=0.947mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.