A spark plug in a car has electrodes separated by a gap of 0.027 in. To create a
ID: 2286571 • Letter: A
Question
A spark plug in a car has electrodes separated by a gap of 0.027 in. To create a spark and ignite the air-fuel mixture in the engine, an electric field of 3.8 ? 106 V/m is required in the gap.
(a) What potential difference must be applied to the spark plug to initiate a spark?
________kV
(b) If the separation between electrodes is decreased, does the required potential difference increase, decrease, or stay the same? Explain why.
__________
(c) Find the potential difference for a separation of 0.087 in.
_______ kV
Explanation / Answer
here
gap = 0.027 in = 0.06858 cm
then
A)
as E = V/d
V = 3.8*10^6 * 0.06858*10^-2
V = 2.61 kV
B)
as V is proporational to distance , if distance decreses
the required potential difference decreses
c)
V = E * d
V = 3*10^6 * 0.087 * 0.0254
V = 8.4 kV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.